Obowiązek zachowania tajemnicy brokerskiej, przewidziany w ustawie o dystrybucji ubezpieczeń, zbliża zawód brokera do zawodów zaufania publicznego, dla których tajemnica zawodowa jest nieodłącznym elementem.
Tajemnicą brokerską objęte są informacje uzyskane w związku z wykonywaniem czynności brokerskich. Są to wszelkie informacje, dotyczące klienta. Będą nimi zatem zarówno dane niezbędne do przygotowania slipu brokerskiego, jak i inne informacje, np. know – how klienta, strategia, czy potrzeby ubezpieczeniowe klienta.
Tajemnica brokerska jest nieograniczona w czasie, obowiązuje brokera po ustaniu stosunku umownego z klientem, również po śmierci klienta.
Art. 32 ust. 3 ustawy o dystrybucji ubezpieczeń:
Broker ubezpieczeniowy:
1) zachowuje w tajemnicy informacje uzyskane w związku z wykonywaniem czynności brokerskich w zakresie ubezpieczeń, przy czym obowiązek ten ciąży na brokerze ubezpieczeniowym również po rozwiązaniu stosunku umownego ze zleceniodawcą;
Jakie ma znaczenie tajemnica brokerska?
Jest to tajemnica wynikająca z ustawy, której nie można ograniczyć, ani nie można wyłączyć. Jedynym odstępstwem od obowiązku zachowania tajemnicy jest wykorzystanie danych przez brokera w zakresie czynności brokerskich świadczonych na rzecz klienta.
Tajemnica brokerska jest nie tylko elementem relacji na linii broker – klient. Ma ona również znaczenie o charakterze publicznoprawnym, ponieważ zapewnia zaufanie społeczne do instytucji brokera, który dysponuje przecież informacjami o charakterze poufnym, stanowiącymi tajemnicę przedsiębiorstwa, czy też danymi osobowymi szczególnych kategorii.
Tajemnica brokerska ma zagwarantować klientom, że broker wykorzysta dane tylko i wyłącznie w celu, dla którego nimi dysponuje.
Co istotne, przestrzeganie tajemnicy brokerskiej leży w interesie wszystkich brokerów, ponieważ wpływa na postrzeganie tego zawodu przez klientów.
Odpowiedzialność za naruszenie tajemnicy brokerskiej
Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń przewiduje odpowiedzialność brokera za ujawnienie tajemnicy brokerskiej osobom nieupoważnionym. Broker podlega w tym zakresie nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego, która może nakładać kary pieniężne, a ponadto ponosi odpowiedzialność na gruncie prawa cywilnego i karnego.
Z obowiązkiem zachowania tajemnicy brokerskiej wiążą się inne ważne obowiązki dla brokera, jak zapewnienie w odpowiedni sposób zachowania w tajemnicy w/w informacji przez wszystkie osoby, które uzyskają do nich dostęp, w tym przez pracowników, osoby współpracujące, ale również np. osoby świadczące na rzecz brokera serwis w zakresie IT, czy usługi w zakresie sprzątania.
Broker musi mieć również na uwadze regulacje zawarte w kodeksie postępowania karnego oraz w kodeksie postępowania cywilnego, dotyczące ograniczeń w zeznawaniu jako świadek co do informacji uzyskanych w związku z wykonywanym zawodem.
Jeżeli będziesz miał pytania dotyczące tajemnicy brokerskiej, chętnie na nie odpowiem, zapraszam do kontaktu.
Agnieszka Mroczek
radca prawny
***
Broker pod karą KNF – zapowiedź artykułu
Dziś kilka zdań o kwestii, która ostatnio była przedmiotem rozstrzygnięcia KNF i którą zajmę się szczegółowo w najbliższych dniach.
O co chodzi?
Otóż na brokera została nałożona kara w grudniu 2021 r. Z komunikatu KNF wynika, że podstawą były ustalenia, iż [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }